نحوه نمایش مطالب: تاریخ | امتیاز | بازدیدها | نظرات | الفبایی
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 457
  • نويسنده: admin
  • تاريخ: 28-02-1397, 01:51
28-02-1397, 01:51

آبیاری زیر سطحی

دسته بندی: خبرها

آبیاری زیرسطحی از دسته روش­های نوین آبیاری است که در آن آب زیر سطح خاک و در جوار ریشه گیاه رها می‌شود. کسول های رسی متخلخل نوعی نازل آبیاری زیر سطحی است. بازدهی این روش به مراتب بیشتر از آبیاری قطره­‌ای است. این روش برای تمامی درختان و گیاهان زراعی استراتژیک قابل اجراست. در این روش با قرار دادن چند نازل زیرسطحی در اطراف درخت و هدایت آب به جوار ریشه از جاری شدن آب در سطح زمین و درنتیجه تبخیر آب از سطح زمین جلوگیری می‌شود. نازل‌های زیرسطحی نباید دبی بیش از 2 لیتر برساعت داشته باشند. این نکته باید در طراحی این سامانه مد نظر مهندسین خاک و آب قرار گیرد.
مزایای سیستم آبیاری زیر سطحی:

·قابلیت هوشمند سازی براساس رطوبت

·بازدهی بیشتر

·امکان استفاده از آب بی کیفیت

· علف هرز کمتر

- بیماریهای کمتر

·دوام بیشتر

- حفاظت بیشتر
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 498
  • نويسنده: admin
  • تاريخ: 10-02-1397, 23:20
10-02-1397, 23:20

آبیاری فرا قطره ای هوشمند در زمان مسافرت

دسته بندی: خبرها


این دستگاه بدون نیاز به برق و باطری و فقط با یک شیشه نوشابه به گیاهانتون آب میدهد.
گیاهان زبان اشاره ندارن و ما زمانی متوجه تشنگی آنها میشودیم که پژمرده شده باشن، و این برای گیاه عزیزتون گرون تموم میشه... گیاهان نیاز به آبیاری مناسب دارن، سرموقع و به میزان مناسب، نه کم، نه زیاد. آببانک وسیله است که این کار رو برای شما انجام میدهد، آبیاری مناسب برای گیاهان عزیز شما
این دستگاه که ما بهش میگیم آب بانک چطور به گیاهاتون آب میده؟

آببانک از یه شیشه نوشابه آب مورد نیازش رو تامین میکنه، و هر وقت که رطوبت خاک کم شد (یعنی گیاه آب داخل گلدون رو نوش جان کرد)، اون رطوبت و آب استفاده شده رو از بطری آب کم میکنه و همیشه رطوبت خاک رو به میزان مورد نظر به صورت اتوماتیک تامین میکنه. این یعنی گیاه شما هیچ وقت تشنه نمی مونه. اینجوری هم میشه گفت که گیاه آب مورد نظرش رو از طریق بخش سفالی آبانک تامین میکنه، مثل کودکی که از شیشه شیر و پستونک شیر میخورد.
قابلیت های جالب این دستگاه:

وقتی میرید مسافرت آبیاری رو به آبیانک بسپارید.
نیاز به برق و باطری و سیم کشی نداره... چون داره از قدرت طبیعت استفاده میکنه
با یه شیشه بطری نوشابه آب کار میکنه، یعنی با خیال راحت شیر آب خونه را موقع مسافرت
حتی اگه نمیدونید که چه زمانی باید به گلها آب بدید ویا چقدر آب بدید، این دستگاه به صورت اتوماتیک نیاز تشنگی گیاه رو برطرف میکنه.
احتیاج به برنامه ریزی و دخالت انسان نداره
مناسب برای گلدون های که امکان لوله کشی و آبیاری قطره ای ندارن... مثل وسط اتاق نشیمن که پر گلدون هست و نمیشه لوله آب رو رد کرد.
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 277
  • نويسنده: admin
  • تاريخ: 17-01-1397, 03:26
17-01-1397, 03:26

هنگام مسافرت چگونه گل های خود را آب بدهیم

دسته بندی: ---

آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام مسافرت چگونه باید انجام شود؟
حتما برای شما هم پیش آمده است که چند روزی برای کار یا مسافرت از خانه دور باشید . در این مواقع احتمالا کلید خانه تان را به شخص مورد اعتمادی داده اید و مراقبت و آبیاری گل های خانه را به او سپرده اید . اما آیا این فرد امین به اندازه کافی فرصت و دقت برای آبیاری گلهای مورد علاقه تان خواهد داشت ؟ شاید آری و شاید هم خیر! برای اینکه تا پایان سفر دغدغه گلهایتان را نداشته باشید و به اصطلاح محکم کاری کرده باشید، می توانید این چند ترفند ساده را اجرا کنید :
۱- از قانون فیزیکی ” حرکت آب در لوله های مویین ” استفاده ببرید . به این ترتیب که گلدان را در محلی قرار دهید که به سوراخ زهکش ته آن دسترسی داشته باشید . ظرف پر از آبی نزدیک گلدان بگذارید . نوار پارچه ای باریک و بلندی تهیه کنید . یک سر پارچه را از سوراخ کف گلدان وارد آن کنید به طوری که کاملا با خاک داخل گلدان تماس پیدا کند . سر دیگر پارچه را داخل ظرف آب بگذارید . آب کم کم وارد گلدان می شود و به ریشه می رسد . البته برای جلوگیری از تبخیر سریع آب ، بهتر است درب ظرف آب بسته باشد ( فقط کمی به اندازه عبور نوار پارچه ای باز باشد )

۲ – گلدانها را در سایه و نزدیک یکدیگر بگذارید . چند ظرف پر از آب را در مجاورت آنها قرار دهید تا محیط هر چه بیشتر مرطوب شود . کیسه پلاستیکی بزرگی روی آنها بکشید و چند سوراخ برای تنفس گیاهان در کیسه ایجاد کنید . مراقب باشید کیسه به برگهای گیاهان تماس نداشته باشد .

۳– تکه ای موکت یا نمد که قابلیت جذب بالایی داشته باشد انتخاب کنید . نیمی از آن را داخل ظرفی پراز آب و نیمی دیگر را زیر گلدانها بگذارید . البته ابتدا گلدانها را سیراب کنید و زیرگلدانی آنها را بردارید تا ریشه ها بتوانند از سوراخ زهکش کف گلدان رطوبت را جذب کنند .

۵– زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید . درون آن آب بریزید و گلدان را داخل آن بگذارید و کاملا سیراببش کنید .

۶ – برای هر گلدان از یک بطری نوشابه خانواده استفاده کنید . در بطری را سوراخ کنید .در ته بطری هم چند سوراخ ایجاد کنید . بطری را پر از آب کرده و داخل گلدان بگذاری تا آب کم کم به گیاه برسد .

همچنین می توانید بطری را به یک آب بانک متصل نمایید. آب بانک یک ایده جدید برای آبیاری گلها ، گیاهان و درختان زینتی است که به صورت هوشمند عملیات آبیاری را انجام می دهد. گرچه ظاهر آب بانک بسیار ساده به نظر می رسد اما کار فوق العاده ای انجام می دهد. این محصول دارای یک بخش سفالی است که کار تراوش آب جهت آبیاری به گیاه را انجام می دهد. این محصول یک وسیله آبیاری هوشمند است به این معنی که فقط زمانی که گیاه به آب نیاز داشته باشد آب به گیاه منتقل می شود. ولی زمانی که خاک مرطوب باشد از تراوش آب جلوگیری می کند.

۷ – استفاده از حبابهای مخصوص آبیاری که در بازار موجود هستند . این حبابها داخل گلدان قرار می گیرند و به تدریج گیاه را آبیاری می کنند . اگر تعداد گلدانهای شما محدود است حباب گزینه خوبی است اما برای تعداد زیادی گلدان مقرون به صرفه نیست .

۸ – بهترین و مطمتن ترین و ارزان ترین راه استفاده از دستگاه آب بانک است . با استفاده از این روش جالب هر گلدان طبق خواست گیاه زمان مناسب آبیاری را تعیین میکند .

لينک دوستان

------